Witajcie, kochani:)
Wiem, jak bardzo lubicie kosmetyki DIY, a szczególnym zainteresowaniem cieszą się u was wszelkiego rodzaju płukanki, toniki i ziołowe hydrolaty. Wcale się nie dziwię. Zioła skrywają potężną moc kosmetyczną. Potrafią zadbać o skórę jak nic innego, a ponadto można je dowolnie mieszać z innymi cennymi substancjami np. z naturalnymi olejkami.
Jeśli szukacie dobrych przepisów na domowe kosmetyki ziołowe – to napiszę nieskromnie: nie mogliście lepiej trafić:) Oto ziołowy wpis urodowy, czyli najlepsze przepisy na skuteczne ziołowe mikstury. Voila!
Jeśli chcecie poczuć się jak alchemik i stworzyć doskonały eliksir do pielęgnacji skóry – najlepiej sięgnąć właśnie po zioła i z nich stworzyć domowy kosmetyk. Jeden? A może dwa? Nie ma co się ograniczać:) Ziołowa mgiełka na włosy, hydrolat do twarzy, płukanka na porost włosów, tonik z ziół, a może olejkowo-ziołowe serum? Niezłe ziółka, z tych ziół:D Najlepsze jest w nich to, ze trzeba się bardzo starać aby z nimi przedobrzyć. Zioła są bezpieczne i właściwie dobrane nie zaszkodzą skórze. Są naturalne, bezpieczne ( nie mówię to oczywiście o takich przypadkach, kiedy ktoś jest uczulony na jakieś składnik) i doskonale pielęgnują. Kluczem jest dobranie ich odpowiednio do rodzaju i potrzeb skóry. Jak to zrobić? Najlepiej do spółki ze mną:) Oto mój „blogowy koszyk” pełen ziół do pielęgnacji różnych typów skóry (i włosów).
Jakie zioła na suchą skórę?
Sucha skóra potrzebuje przede wszystkim nawilżenia. Zbyt cienka warstwa naskórka nie chroni was przed utratą wody. Kolejnym problemem może być brak blasku, szorstkość i skłonność do podrażnień. Warto ochronić ją przed słońcem i zimnem.
Ten typ skóry chętniej powita zioła zmieszane z olejkami (działają one jak emolienty) niż same. Sięgajcie po olejki z wiesiołka oraz lnu lub oliwek. Mieszajcie je z naparem z czarnego bzu, rumianku, aloesu.
Jakie zioła na tłustą skórę?
Tłusta cera to często problem z rozszerzonymi porami i nadmiernym łojotokiem oraz błyszczeniem się skóry. Jeśli ubolewacie nad powstającymi zaskórnikami, wągrami i krostkami – sięgajcie po rośliny bogate w garbniki. Mają one właściwości ściągające. Warto przemywać twarz naparami z szałwii, oczaru, zielonej herbaty fiołka trójbarwnego lub macierzanki piaskowej. Dobrym pomysłem jest zaparzenie ziół i rozpylanie ich na twarz – tak samo, jak w przypadku hydrolatów. Idealnie nadaje się do tego kocanka lub oczar wirginijski.
Jakie zioła na skórę głowy?
Nie odkryje żadnej filozofii, jeśli powiem, ze te same co na tłustą cerę. Nadmiar sebum na skórze głowy i na twarzy regulują te same zioła, z tą różnicą, że nakładając je na skórę głowy dobrze jest zmieszać je z naturalnymi olejkami regulującymi sebum (najlepszy w tym „fachu” będzie olejek oliwkowy). Jeśli natomiast często farbujecie włosy lub dużo przebywacie na słońcu i obawiacie się, że wasze pasma stracą głęboki kolor – dwa razy w tygodniu zafundujcie im płukankę z rozmarynu. Dzięki temu włosy zachowają piękny odcień i blask.
Jakie zioła na porost włosów?
Jeśli zależy wam na przyspieszeniu wzrostu włosów i wzmocnieniu cebulek przy jednoczesnym zadbaniu o skalp- sięgnijcie po indyjskie zioła na włosy, czyli amlę, brahmi i bringaraj. Są one cenione od wieków przez hinduskie kobiety i z pewnością działają – wystarczy pomyśleć o ich pięknych włosach 🙂 Lśniące? Owszem. Długie? Baaaardzo. Otóż to. Indyjskie ziółka, kochani;)
Jakie zioła na dojrzałą skórę?
Dojrzała skóra polubi się z tymi ziołami i roślinami, które zawierają dużo witamin i minerałów, np. z pokrzywą. Ponieważ podstawą pielęgnacji takiej skóry jest nawilzanie jej, warto wypróbować doskonałą w tej dziedzinie lipę. Przeciwzmarszczkowo działa również wyciąg z rózy damasceńskiej. Lawend i kwiat pomarańczy również są jakby stworzone do pielęgnacji skóry dojrzałej i skłonnej do zmarszczek.
Jakie zioła na wrażliwą i naczynkową skórę?
Skóra wrażliwa, skłonna do podrażnień i czerwonych pajączków polubi ekstrakty ziołowe z lukrecji, kasztanowca, nagietka, róży, kocanki i rokitnika. Doskonale sprawdzi się oczywiście mistrz wrażliwej skóry, który doskonale ją pielęgnuje, łagodzi podrażnienia, uspokaja i koi – czyli rumianek. Skóra naczynkowa polubi również hydrolat z oczaru.
Jakie zioła na skórę pod oczami i powieki?
Przede wszystkim łagodne – tutaj prym wiedzie wyciąg z rumianku oraz napar z geranium (ten drugi będzie doskonały do pielęgnacji skóry dojrzałej). Opuchnięcia i sińce pod oczami zwalczy doskonale napar ze świetlika, który bardzo często dodawany jest do kremów pod oczy.
DIY – ziołowe kosmetyki – najlepsze, sprawdzone przepisy
Ziołowy okład na sińce i opuchnięcia pod oczami
Zaparzcie pół szklanki rumianku i świetlika, oraz wyciśnijcie świeży sok z zielonego ogórka (jeśli nie macie wyciskarki do soków, możecie po prostu zetrzeć ogórek na tarce o drobnych oczkach – warzywo puści sok, który zmieszacie z ziołowym naparem). Poczekajcie, aż napar całkiem wystygnie (możecie go nawet schłodzić w lodówce) i nasączcie nim waciki, po czym połóżcie na kilka minut na zamknięte powieki.
Ziołowa pielęgnacja tłustej skóry – doskonały tonik matujący
Tonik ten nie tylko działa matująco i delikatnie ściąga skórę, ale również zmniejsza widoczność porów i działa antyseptycznie.
Zaparzcie w szklance zieloną herbatę, oczar, szałwię, pokrzywę, kadzidłowiec i kwiat kocanki. Zioła powinny być mniej więcej w jednakowych ilościach. Taki ziołowy tonik przelejcie do buteleczki (najlepiej szklanej i ciemnej, aby prędko nie zjełczał) i przemywajcie nim twarz nawet kilka razy w ciągu dnia. Jeśli chcecie, możecie przelać nap[ar do buteleczki z atomizerem i stosować jako hydrolat, czyli zraszać nim buzię.
Esencja pod krem dla wrażliwej skóry
Zmieszajcie sok z aloesu, olejek z wiesiołka, zapatrzone siemię lniane (odsączone z nasionek – chodzi przede wszystkim o jego śluz), bławatek i różę (wiem: nieco ciężko jest uzyskać hydrolat z tych kwiatów, dlatego możecie po prostu użyć gotowego hydrolatu, który można nabyć w sklepach z naturalnymi kosmetykami i zdrową żywnością). Starajcie się, aby mikstura była w miarę gęsta – ma mieć postać serum do twarzy. Esencje stosuje się po przemyciu twarzy tonikiem, ale przed nałożeniem kremu. Dwa razy dziennie nanoście ją palcami na twarz i wykonujcie delikatny masaż twarzy.
Hydrolat DIY dla skóry naczynkowej
Naczynkowa skóra potrzebuje składników obkurczających naczynia krwionośne, pomagających pozbyć się pajączków. Sięgnijcie zatem po arnikę górską, nagietek kasztanowiec zwyczajny i skrzyp polny, zróbcie z nich napar i zmieszajcie z hydrolatem różanym i mocnym naparem z zielonej herbaty bio. Miksturę rozpylajcie na twarzy kilka razy w ciągu dnia. Hydrolat ziołowy można aplikować nawet na pokrytą makijażem skórę.
Stosujecie zioła w kosmetyce? Macie swoje ulubione ziołowe mikstury? Znacie jakiś przepis DIY na ziołową pielęgnację skóry? Koniecznie napiszcie o tym w komentarzu.
Dodaj komentarz