Jeszcze do niedawna byłam przeciwniczką lakierów do włosów. Zawsze mówiłam fryzjerkom, żeby moich włosów nie lakierowały, bo wolę naturalny efekt. Dziś zmieniłam swoje podejście do tego kosmetyku o 180 stopni. A Wy? Po której stronie jesteście?
Lakier do włosów to całkiem zwyczajny kosmetyk. Znajduje się na wyposażeniu każdego salonu fryzjerskiego, ale gości też w wielu domach. Zazwyczaj traktujemy go jako narzędzie do szybkiego utrwalenia fryzury przed imprezą albo jakimś ważnym wyjściem, na którym nasza fryzura powinna wyglądać perfekcyjnie. Lakier do włosów okazuje się w takiej sytuacji niezbędnym kosmetykiem.
A czy wiecie, jak działa lakier do włosów? Albo, jakie są jego rodzaje? Jest ich kilka, co dla mnie też było zaskoczeniem. Jeśli jesteście ciekawi, jakie zastosowanie ma lakier do włosów i chcecie się dowiedzieć trochę więcej o tym kosmetyku, to wpis idealnie dla was.
Lakier do włosów – kosmetyk w sprayu, którego podstawowym zadaniem jest utrwalenie fryzury.
Tylko tyle? No nie do końca, bo dzisiejsze lakiery do włosów, które możemy kupić w każdej drogerii, mają o wiele więcej właściwości niż pierwsze, które pojawiły się na rynku. Wraz z rozwojem kosmetologii zaczęto dostrzegać potencjał, jaki kryje się w tego rodzaju produktach. Bo przecież podczas stylizacji włosów potrzebujemy nie tylko utrwalenia.
Jakie właściwości może mieć lakier do włosów?
- Podstawa: utrwalenie fryzury.
- Zapobiegnięcie puszeniu się włosów.
- Wygładzenie i dodanie blasku.
- Dodanie objętości.
- Podkreślenie fal i loków.
- Wzmocnienie i ochrona włosów.
Jesteście ciekawi, jakim cudem lakier do włosów może odżywiać, regenerować i wzmacniać włosy. Takie właściwości nadają mu składniki dodatkowe, które dodaje się do lakierów, aby wzbogacić ich formułę.
Skład lakieru do włosów
Bazą każdego lakieru do włosów są polimery i alkohol, ale również nadające elastyczność silikony, płynny gaz ułatwiający rozpraszanie polimerów, a czasami także substancje zapachowe. I na tym mógłby się zakończyć skład lakieru, ale wówczas nikt by go nie kupił, bo nic z tych składników nie jest tak naprawdę zdrowe dla włosów. Sytuację ratują dodatkowe substancje:
- lanolina – zmiękcza włosy;
- witamina E – odmładza, wzmacnia i regeneruje;
- jedwab – wygładza i nabłyszcza;
- aloes – odżywia, nawilża i wzmacnia;
- witamina B5 – pobudza odnowę komórkową;
- filtr UV – zapewnia ochronę;
- naturalne olejki – odżywiają, wzmacniają.
Warto zastanowić się przez chwilę nad składem kosmetyków, które kupujemy. Nawet jeśli jest to zwykły lakier do włosów. Jeśli będzie wzbogacony o dodatkowe składniki odżywcze, to da bardziej naturalny efekt utrwalenia, a przy tym ochroni włosy i sprawi, że będą po prostu zdrowsze.
Co jeszcze ważne jest przy wyborze lakieru do włosów? Jego rodzaj!
Rodzaje lakierów do włosów
Sama na początku nie zdawałam sobie sprawy, że jest kilka rodzajów lakierów do włosów. Wydawało mi się, że obowiązuje tylko podział ze względu na moc lakieru, czyli to, jak bardzo utrwala fryzurę. Swoją drogą zawsze brałam te najsłabsze, bo nie chciałam, aby moja fryzura wyglądała sztucznie i była zbyt sztywna.
Wyróżnia się dwa rodzaje lakierów do włosów:
- Lakiery mokre – stosuje się je na mokre włosy (świeżo po umyciu lub delikatnie wysuszone ręcznikiem). Naprawdę nigdy wcześniej o nich nie słyszałam! Szkoda, bo podobno dają o wiele lepsze utrwalenie i tworzą podstawę do dalszego modelowania włosów.
- Lakiery suche – najpopularniejsze, dostępne w każdej drogerii. Używa się ich do utrwalania fryzury i dodawania włosom objętości, ale dopiero na suche włosy. To zdecydowanie delikatniejsze lakiery do włosów, więc można je stosować regularnie bez obaw o zdrowie włosów.
Oczywiście lakier do włosów można dobierać także do tego, jaki mamy rodzaj włosów. Cieńsze włosy będą potrzebowały o wiele delikatniejszego lakieru, który doda im objętości. W przypadku kręconych włosów będzie nam zależało na podkreśleniu skrętu i tym, żeby lakier nie skleił pasm. Jeśli nasze włosy się przetłuszczają i mamy skłonność do łupieżu, warto zainwestować w lakier o lekkiej formule, z dodatkiem łagodzącego panthenolu. Natomiast włosy farbowane wymagają lakieru, który ich nie zmatowi, ale doda blasku i ożywi kolor, który może z czasem płowieć.
A na koniec ciekawostka!
Pierwszy lakier do włosów powstał w roku 1948 w Stanach Zjednoczonych. Dawno, prawda?
Dodaj komentarz