Jeżeli na twojej skórze pojawiają się tzw. czerwone pajączki, to powinien być to dla ciebie sygnał, że najwyższy czas zadbać o swoje zdrowie. Znajdź przyczyny, rozwiąż problem i wybierz najlepszą dla siebie metodę leczenia. Pomocne informacje znajdziesz w moim wpisie. Zapraszam do lektury.
Co to są teleangiektazje?
Teleangiektazje, czyli tzw. czerwone pajączki to defekt skóry występujący najczęściej na twarzy (nosie, policzkach i brodzie) i nogach. Najczęściej pojawiają się u kobiet ze względu na pracę estrogenów, które powodują trwałe rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Powstawanie teleangiektazji jest spowodowane wieloma przyczynami. Jednak niezależnie od tego, tych niedoskonałości nie należy bagatelizować. W przeciwnym razie mogą przyczynić się nawet do zagrożenia zdrowia lub życia.
Jakie są przyczyny teleangiektazji?
Do najczęściej występujących przyczyn teleangiektazji zalicza się:
- zmiany hormonalne wywołane ciążą;
- nagłą zmianę temperatury (sauna, solarium, gorąca kąpiel);
- częste i nadmierne opalanie się;
- choroby układu krwionośnego występujące w rodzinie;
- nadwagę lub brak aktywności fizycznej;
- procesy starzenia się organizmu.
Jakie są rodzaje teleangiektazji?
Wyróżnia się następujące rodzaje teleangiektazji:
- samoistne – występują pod powierzchnią skóry, a ich obecność zazwyczaj dotyczy kobiet po 40 roku życia;
- izolowane – przebiegają pionowo w głąb skóry i występują u osób nieposiadających niewydolności żylnej i żylaków;
- wtórne – mają niebieskawe zabarwienie i występują w skupiskach, są mylone z siniakami i powstają na skutek urazów lub po różnego rodzaju próbach leczenia;
- na skutek niewydolności żylnej – pojawiają się na kończynach dolnych, na bocznych powierzchniach ud; często towarzyszą żylakom.
Jak leczyć teleangiektazje?
Leczenie teleangiektazji jest uzależnione od ich rozmiaru i stanu zdrowia pacjenta. Wyróżnia się następujące metody:
- elektrokoagulacja – polega na nakłuciu skóry igłą, która przewodzi prąd zmienny o dużej częstotliwości, co powoduje koagulację białka i zamknięcie światła naczynka. Ze względu na inwazyjność ten sposób jest rzadko stosowany;
- skleroterapia – najbardziej popularna metoda leczenia pajączków. Polega na ostrzykiwaniu naczyń krwionośnych i podawaniu środków chemicznych powodujących ich zamknięcie;
- fototerapia IPL – terapia światłem, którego celem jest zmniejszenie widoczności pajączków na skutek pogrubienia warstw w naskórku.
Jak zapobiegać teleangiektazjom?
Profilaktyka polega między innymi na stosowaniu produktów wzmacniających ściany naczyń krwionośnych. Te preparaty powinny zawierać między innymi: witaminy C i K, arnikę górską, miłorząb japoński, kasztanowca zwyczajnego. Takie produkty można stosować jako napary lub suplementy diety. Dodatkowo należy zwiększyć aktywność fizyczną, co powoduje lepsze krążenie krwi. Ograniczyć również należy długie opalanie się oraz nierozsądne korzystanie z solarium i sauny.
Dodaj komentarz