Cześć!
Słońce, lato, wakacje – kto tego nie lubi. Niestety bardzo często pozostają niedoskonałości, które bywają trudne do usunięcia. Jednak z drugiej strony słońce pomaga w produkcji witaminy D, mającej bardzo ważny wpływ dla naszego organizmu. W takim razie jak słońce ma się do kondycji skóry i odwrotnie?
Skóra vs słońce w pigułce
Słońce ma ogromny wpływ na wygląd i kondycję skóry. Powoduje fotostarzenie i może podnosić poziom wolnych rodników w organizmie. To z kolei przekłada się na przesuszenie, zmarszczki, przebarwienia, brak elastyczności, a nawet dermatologiczne choroby.
Stan skóry może się dodatkowo pogorszyć pod wpływem innych czynników. Zaliczyłabym tutaj:
- uwarunkowania genetyczne,
- zanieczyszczenia środowiska,
- styl życia,
- przyjmowanie używek,
- brak ruchu,
- dieta uboga w witaminy i minerały.
Słońce vs skóra – same konkrety
A teraz bardziej konkretnie. Jak słońce oddziałuje na skórę?
1. Przyspiesza wymianę komórek
Na pierwszy rzut oka może się to wydawać całkiem sensowne. Jednak pod wpływem słońca komórki dzielą się połowicznie. Oznacza to, że nadal są złączone i tworzą większe grupy. Skutek? Na twarzy pojawiają się odchodzące płaty skóry.
2. Łuszczący się naskórek zatyka przewody łojowe
Martwe komórki skóry oraz sebum, resztki makijażu i inne zanieczyszczenia gromadzą się w porach skóry. Tworzą zaskórniki, czyli czarne kropki znajdujące się najczęściej w strefie T twarzy.
3. Promienie UV powodują utlenienie się witaminy C
Jeżeli poziom witaminy C się obniża, to w organizmie pojawia się więcej wolnych rodników. A te, jak dobrze wiemy powodują zmarszczki i przyspieszają proces starzenia. W skórze dochodzi do jeszcze jednego bardzo negatywnego zjawiska. Zaburzony zostaje transport składników odżywczych i tlenu oraz odprowadzanie toksyn.
4. Słońce uszkadza kolagen i elastynę
Skutki tego widzimy choćby w pojawianiu się zmarszczek, przebarwień, wiotkości skóry, suchości. Włókna kolagenu i elastyny stają się słabsze i zaczynają zbijać się w większe grupy.
5. Słońce wywołuje przebarwienia na skórze
Promienie słoneczne opalają skórę i sprawiają, że te staje się brązowa. Niestety jest to reakcja obronna organizmu. Zdarza się również tak, że na niektórych częściach twarzy pojawiają się ciemniejsze plamy. Są to skupiska melaniny, które w przyszłości mogą być trudne do usunięcia. Ich powstawaniu zapobiegnie krem z odpowiednio wysokim filtrem.
Dodaj komentarz