Cześć!
Jeżeli lubisz się opalać i stosować w tym czasie nowe kosmetyki lub pić ziołowe herbatki, to nawet nie dajesz sobie sprawy, jak dużą krzywdę możesz wyrządzić swojej skórze. W produktach ziołowych i kosmetycznych znajduje się sporo substancji fotouczulających i fototoksycznych. Czym są te składniki i jak mogą wpłynąć na twoją skórę?
Co to jest fototoksyczność i fotoalergia?
Fototoksyczność jest reakcją skóry na konkretny składnik fotouczulający. Jest widoczna bardzo szybko, bo już po kontakcie słońca i fotoalergenu ze skórą. Objawami są rumień, pieczenie i bąble. Fototoksyczność może pojawić się u każdego, niezależnie od wieku, płci i rodzaju skóry.
Fotoalergia występuje rzadziej i jest bardziej skomplikowana niż reakcja fototoksyczna. Pojawia się przeważnie u osób z wrażliwą skórą oraz przy intensywnym działaniu fotoalergenu obecnego w dużej ilości. Dużą rolę w tym procesie odgrywa układ immunologiczny. Objawy nie pojawiają się od razu, lecz po kilku godzinach i w miejscach innych, niż w tych, w których zaaplikowałaś kosmetyk. Jest to zwykła alergiczna reakcja.
Fototoksyczność i fotoalergia mogą pojawić się w jednym czasie jednocześnie. Warto wtedy zasięgnąć porady lekarza.
Substancje fotouczulające i fototoksyczne
Poniżej znajdziesz wykaz substancji, które są fototoksyczne i fotouczulające. Znajdują się także na niej naturalne składniki, które pod wpływem działania słońca wywołują na skórze reakcje alergiczne.
–olejki eteryczne – alergie mogą wywołać olejki cytrusowe, zwłaszcza bergamotkowy. Fotouczulenie mogą też wywoływać olejki: cedrowy, lawendowy, waniliowy i sandałowy. Co więcej, jeśli planujecie się opalać, to nie używajcie perfum, bo w nich znajdują się alkohol i olejki eteryczne;
–roślinne ekstrakty z: rumianku, aloesu, dziurawca lub nagietka – latem nie stosuj kosmetyków z tymi składnikami, nie pij również herbatek ziołowych. Pamiętaj także o odstawieniu na czas wakacji produktów z dziegciem;
–kwasy AHA i BHA – świetnie złuszczają naskórek, ale pod wpływem słońca mogą podrażniać, a nawet zostawiać podrażnienia. Lepiej zostawić je na zimę i jesień;
–kwas retinowy i retinol – to substancje mocno fotouczulające, bo uwrażliwiają skórę na słońce. Te składniki również należy pozostawić na jesień i zimę.
Dodaj komentarz