Dziewczyny, jakie metody depilacji stosujecie?
W moim przypadku bywa różnie. Przez bardzo, bardzo długi czas miotałam się między różnymi rozwiązaniami. Nie do końca wiedziałam, co będzie dla mnie najlepsze. Oczywiście najczęściej sięgałam po prostu po tradycyjną maszynkę, bo miałam ją pod ręką. Depilowanie depilatorem zajmowało zbyt dużo czasu i po pewnym czasie męczyły mnie wrastające włoski. Wosk to droga inwestycja, bo sama nie potrafiłam go użyć, więc musiałabym chodzić do salonu kosmetycznego. Przetestowałam naprawdę wiele metod. Każda z nich ma sporo zalet i równie wiele wad.
Golarka wygrywa u wielu kobiet takich jak ja. Zmęczonych częstym depilowaniem i zamartwianiem się, czy włoski już odrosły i będzie je widać, czy jeszcze nie. Rozwiązanie jest bliżej niż myślicie i chciałabym je wam przedstawić!
Kilka tygodni temu natrafiłam na artykuł na temat tego, czym jest depilacja laserowa. Zafascynowało mnie jedno: to jedyna taka metoda, która usuwa włoski całkowicie i NA ZAWSZE. Rewelacja, prawda? A co powiecie na to, że od niedawna dostępne są domowe depilatory IPL? Spełniają się moje marzenia o gładkich nogach bez podrażnień, bez wrastających włosków, bez konieczności regularnego depilowania, bez problemu!
DEPILACJA LASEROWA
JAK DZIAŁA DEPILATOR IPL?
Od innych metod usuwania owłosienia depilację laserową odróżnia fakt, że uzyskane rezultaty są trwałe. To możliwe za sprawą zjawiska tzw. selektywnej fototermolizy. Na czym polega depilacja laserowa? Pod tym określeniem kryje się prosty zabieg, podczas którego dezaktywuje się mieszki włosowe za sprawą impulsu laserowego. Emitowana przez laser wiązka światła zostaje wchłonięta przez melaninę, czyli barwnik znajdujący się w cebulce, i zamieniona na energię termiczną (dlatego w trakcie zabiegu czujemy ciepło). Niszczymy w ten sposób cebulki i struktury odpowiedzialne za wzrost nowych włosków, dzięki czemu przestają odrastać.
Brzmi groźnie. Niszczenie cebulek kojarzy się z czymś bolesnym. Czy depilacja IPL jest szkodliwa? Nie, jeśli moc lasera jest dopasowana do wrażliwości naszej skóry. Możemy czuć jedynie lekki dyskomfort i delikatne pieczenie, ale to znak, że laser robi swoje. Zadziwiające jest, że światło emitowane przez laser niszczy wyłącznie odpowiednie komórki w mieszku włosowym, a nie uszkadza reszty naszej skóry. To właśnie selektywna fototermoliza. Depilator IPL potrzebuje do działania melaniny, której zazwyczaj najwięcej jest w ciemnych włosach. Im więcej ciemnego barwnika, tym lepsze efekty. Właśnie dlatego efekty depilacji laserowej nie będą tak zachwycające przy bardzo jasnych, blond włoskach. Brunetki górą, hehe!
Do niedawna depilacja laserowa była dostępna wyłącznie w salonach kosmetycznych lub gabinetach medycyny estetycznej. Długo pracowano nad urządzeniem, które emitowałoby laser w taki sposób, żeby nie zagrażać zdrowiu i nadawać się do wykorzystania w domu. Udało się. Dzisiaj domowe urządzenia do depilacji laserowej są powszechnie dostępne. Możemy je kupić praktycznie w każdym dobrze wyposażonym sklepie z AGD, a sposób ich użycia jest banalnie prosty. Jednak ceny depilatorów IPL jak na razie nie są na tyle niskie, aby to rozwiązanie miało możliwość przyjąć się u każdego. Choć w porównaniu z kosztem kilku zabiegów kosmetycznych na kilka różnych partii ciała, zakup depilatora IPL wydaje się opłacalny.
Depilator IPL to naprawdę ciekawe urządzenie. Domowe urządzenia do depilacji laserowej mają dziś tak poręczne kształty i rozmiary, że wyglądem przypominają standardowe depilatory elektryczne. Domowa depilacja laserowa również zajmuje dłuższą chwilę, z tą przewagą, że po pięciu takich zabiegach nie trzeba ich już powtarzać. Ile trwa zabieg? Depilacja laserowa jednej partii ciała np. całych nóg może trwać nawet 2 godziny. Wszystko zależy od naszej wprawy i dokładności. Ważne, żeby wiązka lasera dotarła do każdego mieszka włosowego, dlatego końcówkę depilatora IPL należy przykładać do każdego centymetra kwadratowego ciała. Jeśli ominiemy niektóre partie, może się zdarzyć tak, że włoski w niektórych miejscach będą rosły nadal, a w niektórych nie. Efekt włosowej szachownicy raczej nie jest mile widziany.
Depilacja laserowa w domu wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie można sobie tak po prostu wziąć urządzenia, poświecić laserem i oczekiwać efektów. Przed zabiegiem należy zadbać o to, aby skóra nie była podrażniona, co oznacza chwilowy odwyk od solarium, kąpieli słonecznych, kosmetyków z retinolem, depilacji polegającej na wyrywaniu włosów. Dzień wcześniej ważne są dwie czynności, które trzeba zrobić przed zastosowaniem depilatora IPL:
- ogolenie tradycyjną golarką miejsca, które będziemy depilować;
- wykonanie delikatnego peelingu mechanicznego (np. cukrowego).
Jaki to ma cel? Martwy naskórek należy złuszczyć i włoski ogolić, aby ułatwić dojście wiązki światła wprost do cebulek. Depilator laserowy IPL działa właśnie na cebulki i mieszki, dlatego ważne jest, że skóra musi być dokładnie oczyszczona. Nie należy smarować jej przed zabiegiem żadnymi kremami ani olejkami. Wszystkie kosmetyki pielęgnacyjne polecam zostawić na potem. Zwłaszcza że po skończonym zabiegu skóra może być delikatnie podrażniona, więc warto ją intensywnie nawilżyć i natłuścić.
Jest jeszcze jedna rzecz, którą trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na urządzenie. Nie możemy oczekiwać efektów po jednym użyciu depilatora IPL – potrzebna jest seria zabiegów na każdą część ciała. Włosków pozbędziemy się całkowicie po około 5-6 zabiegach, które należy powtarzać co kilka tygodni. Trochę trzeba się naczekać, ale warto, bo po tym czasie włoski przestają odrastać i mamy spokój do końca życia. Po prostu światło lasera działa tylko włosy w fazie anagenu, czyli te, które aktualnie rosną. W danym momencie jest to przeważnie około 70%, dlatego maksymalnie tyle włosków może zostać usuniętych po pierwszym zabiegu. Wszystkie mieszki można zdezaktywować dopiero po całej serii zabiegów.
Przez użyciem depilatora IPL warto zapoznać się z ulotką i skontaktować z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do tego, czy możemy wykonać depilację laserową u siebie.
Dodaj komentarz