Hejka! 🙂
Jak pewnie wiecie, uwielbiam kosmetyki domowej roboty. Mimo różnorodności produktów na drogeryjnych półkach, warto czasem zrobić coś samemu. Dziś pokażę Wam, jak wykonuje mój must have w codziennej pielęgnacji, czyli hydrolat. Zapraszam do lektury i miłego czytania!
Co to jest hydrolat?
Hydrolat jest wodą kwiatową, która powstaje podczas destylacji parą wodną różnych części roślin, najczęściej kwiatów. W zależności z czego zostanie wykonana, posiada inne właściwości pielęgnacyjne. Można powiedzieć, że hydrolaty to “efekty uboczne” produkcji olejków eterycznych. Ale spokojnie! Są zupełnie bezpieczne i powszechnie stosowane jako składniki kosmetyków – kremów, maseczek, odżywek do włosów czy toników. Hydrolaty są kosmetykami w 100% naturalnymi. Polubią się z nimi miłośniczki naturalnej pielęgnacji, czy kosmetyków DIY. Hydrolaty są dostępne w każdej drogerii, ale możemy także przygotować je w domowym zaciszu.
Jak używać hydrolatu?
Ten uniwersalny kosmetyk najczęściej służy nam jako zamiennik toniku, jednak możemy wykorzystać go na wiele różnych sposobów. Na sklepowych półkach znajdziemy go zazwyczaj w wygodnej buteleczce z atomizerem, dzięki któremu możemy spryskać skórę twarzy delikatną mgiełką. Hydrolat sprawdzą się świetnie jako baza domowych maseczek do twarzy np. z glinki. Mogą posłużyć również jako “podkład” pod olejowanie do włosów lub wcierka do skóry głowy. Wody kwiatowe o pięknych, świeżych zapachach to także super patent na naturalne mgiełki zapachowe do ciała.
Jakie właściwości ma hydrolat?
Wody kwiatowe mogą mieć różne właściwości w zależności z jakiej rośliny są pozyskane. Hydrolaty, które są jednoskładnikowe i całkowicie naturalne, to idealne uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Ważne, by dopasować hydrolat do swojego typu cery.
Poniżej kilka przykładów:
- Hydrolat lawendowy – działanie: przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, typ cery: trądzikowa, problematyczna.
- Hydrolat różany – działanie: kojące, nawilżające, rozjaśniające, typ cery: wrażliwa, dojrzała, normalna.
- Hydrolat czystkowy – działanie: tonizujące i normalizujące, typ cery: tłusta, trądzikowa.
- Hydrolat aloesowy – działanie: nawilżające i zmiękczające, typ cery: normalna, sucha.
- Hydrolat ogórkowy – działanie: rozjaśniające, łagodzące, typ cery: wrażliwa, trądzikowa.
Hydrolat DIY – przepis na domowy hydrolat
Moim ulubionym hydrolatem jest różany, który polubi się z każdym typem cery. Posiada właściwości kojące, nawilżające i rozjaśniające. Odżywi zmęczoną cerę, zniweluje zaczerwienienia i podrażnienia. Na twarz posiadała lekko napinająco i nadal jest naturalnego blasku. Różana woda kwiatowa cieszy się największą popularnością wśród urodomaniaczek. Jak zrobić domowy hydrolat z róży? Przepis jest banalnie prosty!
Do przygotowania różanej wody kwiatowej przygotuj:
- płatki z 6-7 kwiatów róży,
- wodę destylowaną,
- kawiarkę lub garnek z przykrywką,
- plastikowy pojemnik,
- buteleczkę z atomizerem.
Przepis na wodę różaną:
Świeżo zebrane kwiaty dokładnie oczyść z wszelkich zanieczyszczeń. Możesz również wykorzystać ususzone uprzednio płatki. Jeśli wybrałaś metodę z użyciem kawiarki, wsyp w miejsce kawy płatki róży. Dolną część kawiarki napełnij wodą destylowaną i postępuj tak, jakbyś parzyła kawę. Woda kwiatowa odparuje do górnego pojemnika. Gotowy hydrolat należy odcedzić i ostudzony przelać do buteleczki z atomizerem.
Jeśli nie posiadasz w domu kawiarki, użyj garnka z przykrywką i plastikowego pojemnika (odpornego na wysoką temperaturę). Garnek napełnij wodą destylowaną a w nim umieść pojemnik, do którego będzie mógł skraplać się hydrolat. Do wody destylowanej wsyp przygotowane płatki róży. Przykryj garnek przykrywką i zagotuj wodę. Para osadzi się na przykrywce i skropli do pojemniczka. Gotowy hydrolat ostudź i przelej do buteleczki z atomizerem.
Pamiętaj! Gotową wodę kwiatową przechowuj w lodówce.
Pokochacie domowy hydrolat różany za jego cudowne dla skóry właściwości. Dajcie znać w komentarzu, czy wypróbujecie mojego przepisu 🙂