Trądzik to problem, który może dotknąć zarówno nastolatków, jak i dorosłych. Trudno go rozwiązać, ale to możliwe, o ile podejmiemy odpowiednie leczenie i będziemy cierpliwe. Właśnie tak, l e c z e n i e ; trądzik to przede wszystkim choroba, a tylko przy okazji defekt estetyczny. Z tego powodu w pierwszej kolejności powinnyście udać się do dermatologa. Jakie są objawy trądziku i jak go leczyć? Oto sposoby na trądzik, które polecam.
Objawy trądziku
Objawy trądziku różnią się w zależności od stopnia zaawansowania choroby:
- Zaskórniki to początkowe stadium trądziku. Na pewno wiecie, jak wyglądają: to białe lub czarne punkciki. Wągry pojawiają się na twarzy, ramionach, dekolcie lub plecach, czyli tam, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych.
- Grudki i krostki to średnio nasilona postać trądziku. Objawiają się wypukłymi, czerwonawymi zmianami na skórze, które świadczą o rozwoju stanu zapalnego wokół gruczołów łojowych.
- Sinoczerwone guzki wypełnione ropą to ciężkie stadium trądziku. Zakażenie obejmuje ukryte warstwy skóry, a głębokie cysty pozostawiają po sobie trwałe blizny.
Sposoby na trądzik
Leczenie trądziku u dermatologa (maści, antybiotyki i witamina A)
Wizyta u dermatologa to najlepszy sposób na trwałe pozbycie się trądziku. Pamiętajcie, że terapia wymaga cierpliwości – poprawa stanu cery może nastąpić nawet po wielu miesiącach. Jakie leczenie zwykle proponuje dermatolog?
Lekarz może przepisać maści antybakteryjne i żele do smarowania zmian skórnych, które ułatwiają opróżnianie gruczołów z sebum i ograniczają jego produkcję. Do najpopularniejszych preparatów należą te, które zawierają kwas all-trans witaminy A (tretinoinę) lub jego pochodne. Należy bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza, ponieważ mogą one powodować skutki uboczne, na przykład podrażniać skórę lub zwiększać jej wrażliwość na światło. Równie dobrze dermatolog może zalecić preparaty przeciwbakteryjne na bazie kwasu azelainowego lub nadtlenku benzolu. Smarowanie pryszczy kremami z tlenkiem cynku także może przynieść dobry skutek. Takie kremy stosuje się przy łagodnych postaciach trądziku i wspomagająco w stadiach zaawansowanych.
Jeżeli stan zapalny zdążył się rozwinąć, konieczna jest maść lub żel z antybiotykiem, przykładowo z klindamycyną lub erytromycyną. To łagodzi objawy i zapobiega tworzeniu się nowych wykwitów.
Jeżeli cierpicie na zaawansowaną postać trądziku, która objawia się wysypem krost i ryzykiem powstania trwałych blizn na skórze, dermatolog przepisuje nie tylko żele i kremy, lecz także antybiotyk doustny, zazwyczaj tetracyklinę. W najcięższych przypadkach stosuje się retinoidy, czyli leki zawierające izotretinoinę (pochodną kwasu witaminy A). Te preparaty są bardzo skuteczne, bo hamują wydzielanie sebum i zwalczają bakterie, a w konsekwencji zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych i minimalizują ryzyko nawrotów. Z drugiej strony nie pozostają obojętne dla zdrowia, dlatego podczas kuracji konieczne są okresowe badania krwi, które określą stężenie enzymów wątrobowych i poziom lipidów trzustkowych.
Antykoncepcja hormonalna na trądzik
Jeżeli dermatolog podejrzewa, że za zmiany trądzikowe odpowiada zaburzona praca gruczołów wydzielających hormony płciowe, kieruje na konsultację do ginekologa-endokrynologa. W takich przypadkach pacjentka zwykle skarży się na nieregularne cykle miesiączkowe lub nadmierne owłosienie w nietypowych miejscach. Najprawdopodobniej te objawy są następstwem zwiększonej produkcji męskich hormonów (testosteronu) pobudzających pracę gruczołów łojowych. Jeżeli badania krwi potwierdzą to przypuszczenie, podejmiecie leczenie, które opiera się na doustnych środkach antykoncepcyjnych z progesteronem i estrogenem.
Hormonalne leczenie trądziku
Wskazaniem do hormonalnego leczenia trądziku jest nieprawidłowy poziom androgenów we krwi. Poprzedza je wiele badań i konsultacji. Jeżeli nie wyrazicie zgody na leki doustne o silnym działaniu, możecie podjąć leczenie miejscowe. Wymaga ono systematyczności i trwa minimum kilka tygodni potrzebnych najpierw do uzyskania poprawy, a później do podtrzymania efektu. Leki są przepisywane na receptę i dobierane do typu zmian trądzikowych. Terapię wspomogą zabiegi złuszczania chemicznego (peelingi kwasem migdałowym, pirogronowym lub glikolowym), ale mechaniczne oczyszczanie twarzy jest niedopuszczalne!
Zabiegi kosmetyczne na trądzik (mikrodermabrazja, laser i peeling)
W leczeniu trądziku popularne i skuteczne jest łączenie kilku metod – to daje większą gwarancję trwałego rozwiązania problemu. W tym celu dermatolog często proponuje zabiegi, które mają pobudzić komórki skóry do odnowy. Dzięki temu zmiany trądzikowe szybciej znikają, a skóra staje się gładsza. Szczególnie polecam Wam następujące zabiegi:
- peeling medyczny przy użyciu kwasu migdałowego, glikolowego, pirogronowego lub TCA,
- kriopeeling (zamrażanie chorych tkanek ciekłym azotem),
- mikrodermabrazja (mechaniczne ścieranie zrogowaciałych tkanek za pomocą specjalnej aparatury).
Z kolei zabiegi laserowe mają na celu nie tyle leczenie trądziku, ile usuwanie blizn potrądzikowych.
Jakie sposoby na trądzik Wy polecacie, a które metody uważacie za nieskuteczne? Czekam na Wasze opinie!
Dodaj komentarz