Cześć!
Nadmierne wypadanie włosów i łysienie to choroby, które mogą dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jak nie trudno się domyśleć, o wiele gorzej znosi to ta druga grupa osób. Co zrobić, gdy i ty się w niej znalazłaś? Przeczytaj mój tekst o łysieniu telogenowym i sprawdź, jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia.
Jak długo żyje włos?
Czy wiesz, że każdy włos ma własny cykl życia? Dotyczy to zarówno włosów na głowie, jak i brwi i rzęs. Na ten cykl składają się trzy fazy:
- anagen (faza wzrostu) – trwa od dwóch do około sześciu lat. U młodych i zdrowych osób w tej fazie znajduje się nawet 90% włosów;
- katagen (faza przejściowa) – trwa około dwóch tygodni. W jej trakcie opuszka włosa zmniejsza się, a włos przestaje rosnąć; niedługo potem wypada;
- telogen (faza spoczynku mieszka włosowego) – trwa od dwóch do sześciu miesięcy. Podczas tej fazy włosy robią się słabsze i przestają rosnąć. Pod koniec telogenu wypadają, a w mieszku włosowym tworzy się nowa opuszka i nowy włos. U zdrowych osób około 10% włosów znajduje się w ostatniej fazie. Jednak w przypadku zaburzenia tego etapu w fazie telogenu może znajdować się aż od 60% do 80% włosów, a przerzedzenia na skórze mogą być widoczne gołym okiem. Mówimy wtedy o łysieniu telogenowym.
Łysienie telogenowe – przyczyny
Do najczęściej występujących czynników łysienia telogenowego zalicza się:
- poród, silny stres, operację, urazy, wysoką gorączkę – stany silnie obciążające organizm;
- niedobory żywieniowe, które wynikają ze stosowania różnych diet, w tym brak żelaza;
- zaburzenia hormonalne związane z porodem, chorobami tarczycy i problemami z przysadką mózgową;
- zatrucie metalami ciężkimi, np. selenem lub ołowiem;
- przyjmowanie niektórych leków (beta-karoten, retinoidy, leki przeciwzakrzepowe i przeciwpadaczkowe);
- ostre i przewlekłe choroby zakaźne;
- choroby skóry, w tym skóry głowy (łuszczyca i atopowe zapalenie skóry);
- alergiczną wysypkę skóry głowy.
Na szczęście w odróżnieniu od np. łysienia androgenowego przyczyny wypadania włosów związane z wydłużeniem się fazy telogenowej są odwracalne. Po ich usunięciu włosy zaczynają odrastać w ciągu od sześciu do dwunastu miesięcy.
Jakie są objawy łysienia telogenowego?
Głównym objawem jest nasilone wypadanie włosów. Dotyczy to zarówno skóry głowy, jak i innych części ciała: pach, rąk, nóg, brwi. Ubytki są zauważalne po myciu, kiedy duża ilość włosów pozostaje w wannie, na ręczniku lub szczotce. W przeciwieństwie do innych rodzajów łysienia włosy nie wypadają w 100%; widoczny jest ich duży ubytek. Szczęśliwie po pewnym czasie włosy zaczynają odrastać, co jest oznaką prawidłowego funkcjonowania mieszków włosowych.
Łysienie telogenowe – czy jesteś w grupie ryzyka?
Na łysienie telogenowe najbardziej narażone są kobiety mające problemy hormonalne, związane z porodem i przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych. O dziwo częściej niż panów panie dotyka przewlekłe łysienie telogenowe, którego przyczyny jest bardzo trudno ustalić. Wypadanie włosów może również być spowodowane:
- nadmiernym stresem,
- mało higienicznym trybem życia,
- brakiem zróżnicowanej diety,
- stycznością z toksycznymi substancjami i metalami ciężkimi,
- wiekiem powyżej 40. lat,
- zabiegami operacyjnymi, przewlekłymi schorzeniami i innymi sytuacjami obciążającymi organizm.
Łysienie telogenowe – diagnoza i leczenie
Jeżeli podejrzewasz u siebie tę chorobę, to skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, który skieruje cię do dermatologa. Diagnoza może być dość trudna i długa, bo pierwsze objawy mogły się pojawić dawno temu i nie musiały zostać przez ciebie przypisane do tej choroby. Następnie dermatolog kieruje na badania: morfologię i trichogram skóry głowy (polega na pobraniu próbek z różnych miejsc głowy). Łysienie telogenowe rozpoznaje się wtedy, gdy połowa lub większość włosów znajduje się w ostatniej fazie cyklu wzrostu, czyli fazie spoczynku.
Leczenie łysienia telogenowego uzależnione jest od przyczyny. Kiedy ta zostaje usunięta, to po pewnym czasie włosy same zaczną odrastać. Tak dzieje się między innymi po stresie, porodzie lub w przypadku wahania hormonów przy nieprawidłowej pracy tarczycy. Co ciekawe, produkty miejscowe i doustne nie są do końca skuteczne. Niemniej odrost włosów można wspomóc preparatami z zawartością witamin A, B, C i E, cynku, wyciągu ze skrzypu polnego lub zielonej herbaty. Równie dobrze można stosować maski z żółtek jaj, siemienia lnianego lub drożdży.
Dodaj komentarz