Kosmetyczna pasjonatka – Z pasji do piękna i kosmetyków!
  • Kosmetyki
  • Makijaż
  • Skóra
  • Porady
  • Zaplecze D.I.Y
Przez Natalia W Zaplecze D.I.Y

Hydrolat DIY: jak robię wodę kwiatową w domu?

co-to-jest-hydrolat.jpg

Hejka! 🙂

Jak pewnie wiecie, uwielbiam kosmetyki domowej roboty. Mimo różnorodności produktów na drogeryjnych półkach, warto czasem zrobić coś samemu. Dziś pokażę Wam, jak wykonuje mój must have w codziennej pielęgnacji, czyli hydrolat. Zapraszam do lektury i miłego czytania!

Co to jest hydrolat? 

Hydrolat jest wodą kwiatową, która powstaje podczas destylacji parą wodną różnych części roślin, najczęściej kwiatów. W zależności z czego zostanie wykonana, posiada inne właściwości pielęgnacyjne. Można powiedzieć, że hydrolaty to “efekty uboczne” produkcji olejków eterycznych. Ale spokojnie! Są zupełnie bezpieczne i powszechnie stosowane jako składniki kosmetyków – kremów, maseczek, odżywek do włosów czy toników. Hydrolaty są kosmetykami w 100% naturalnymi. Polubią się z nimi miłośniczki naturalnej pielęgnacji, czy kosmetyków DIY. Hydrolaty są dostępne w każdej drogerii, ale możemy także przygotować je w domowym zaciszu.

Jak używać hydrolatu?

Ten uniwersalny kosmetyk najczęściej służy nam jako zamiennik toniku, jednak możemy wykorzystać go na wiele różnych sposobów. Na sklepowych półkach znajdziemy go zazwyczaj w wygodnej buteleczce z atomizerem, dzięki któremu możemy spryskać skórę twarzy delikatną mgiełką. Hydrolat sprawdzą się świetnie jako baza domowych maseczek do twarzy np. z glinki. Mogą posłużyć również jako “podkład” pod olejowanie do włosów lub wcierka do skóry głowy. Wody kwiatowe o pięknych, świeżych zapachach to także super patent na naturalne mgiełki zapachowe do ciała.

Jakie właściwości ma hydrolat?

Wody kwiatowe mogą mieć różne właściwości w zależności z jakiej rośliny są pozyskane. Hydrolaty, które są jednoskładnikowe i całkowicie naturalne, to idealne uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Ważne, by dopasować hydrolat do swojego typu cery.

Poniżej kilka przykładów:

  •  Hydrolat lawendowy – działanie: przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, typ cery: trądzikowa, problematyczna.
  • Hydrolat różany – działanie: kojące, nawilżające, rozjaśniające, typ cery: wrażliwa, dojrzała, normalna.
  • Hydrolat czystkowy – działanie: tonizujące i normalizujące, typ cery: tłusta, trądzikowa.
  •  Hydrolat aloesowy – działanie: nawilżające i zmiękczające, typ cery: normalna, sucha.
  • Hydrolat ogórkowy – działanie: rozjaśniające, łagodzące, typ cery: wrażliwa, trądzikowa.

 Hydrolat DIY – przepis na domowy hydrolat

Moim ulubionym hydrolatem jest różany, który polubi się z każdym typem cery. Posiada właściwości kojące, nawilżające i rozjaśniające. Odżywi zmęczoną cerę, zniweluje zaczerwienienia i podrażnienia. Na twarz posiadała lekko napinająco i nadal jest naturalnego blasku. Różana woda kwiatowa cieszy się największą popularnością wśród urodomaniaczek. Jak zrobić domowy hydrolat z róży? Przepis jest banalnie prosty!

Do przygotowania różanej wody kwiatowej przygotuj:

  • płatki z 6-7 kwiatów róży,
  • wodę destylowaną,
  • kawiarkę lub garnek z przykrywką,
  • plastikowy pojemnik,
  • buteleczkę z atomizerem.

Przepis na wodę różaną:

Świeżo zebrane kwiaty dokładnie oczyść z wszelkich zanieczyszczeń. Możesz również wykorzystać ususzone uprzednio płatki. Jeśli wybrałaś metodę z użyciem kawiarki, wsyp w miejsce kawy płatki róży. Dolną część kawiarki napełnij wodą destylowaną i postępuj tak, jakbyś parzyła kawę. Woda kwiatowa odparuje do górnego pojemnika. Gotowy hydrolat należy odcedzić i ostudzony przelać do buteleczki z atomizerem.

Jeśli nie posiadasz w domu kawiarki, użyj garnka z przykrywką i plastikowego pojemnika (odpornego na wysoką temperaturę). Garnek napełnij wodą destylowaną a w nim umieść pojemnik, do którego będzie mógł skraplać się hydrolat. Do wody destylowanej wsyp przygotowane płatki róży. Przykryj garnek przykrywką i zagotuj wodę. Para osadzi się na przykrywce i skropli do pojemniczka. Gotowy hydrolat ostudź i przelej do buteleczki z atomizerem.

Pamiętaj! Gotową wodę kwiatową przechowuj w lodówce.

Pokochacie domowy hydrolat różany za jego cudowne dla skóry właściwości. Dajcie znać w komentarzu, czy wypróbujecie mojego przepisu 🙂

Poprzedni WpisNajlepsze sposoby na opadającą powiekę
Następny WpisOlej kokosowy i jego właściwości kosmetyczne

Podobne Artykuły

  • najlepszy zestaw do liftingu rzęs
    Który zestaw do liftingu rzęs jest najlepszy? Mój ranking produktów
    Czytaj Więcej
  • zestaw do przedłużania rzęs ranking
    Jakie efekty dają zestawy do przedłużania rzęs od znanych marek? Wybieram najlepsze rzęsy w kępkach (ranking)
    Czytaj Więcej

O mnie

ja

Pasjonatka piękna, która uwielbia kosmetyki, urodowe triki i kolorowe makijaże. Ty też? To świetnie! Zapraszam cię na mojego bloga, gdzie znajdziesz mnóstwo recenzji, opisów i porad. Na pewno znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie, co być może odmieni twoje spojrzenie na pielęgnację skóry i włosów. Mam nadzieję, że mój blog zainspiruję cię także do świadomego i profesjonalnego dbania o siebie. Życzę miłej lektury!

Natalia

Najnowsze wpisy

  • jak-sie-pozbyc-cellulitu.jpg
    5 najlepszych sposobów na cellulit. To naprawdę działa!
  • cera-naczynkowa.jpg
    Moja pielęgnacja cery naczynkowej + domowe sposoby
  • do-czego-sluzy-krem-bb.jpg
    Krem BB zamiast podkładu – rozwiązanie idealne na lato!
  • jak-nawilzac-skore.jpg
    Nawilżanie skóry. Jak to robić prawidłowo?
  • dobry-krem-do-twarzy.jpg
    Jakie składniki znajdują się w kremie do twarzy?
Copyright © kosmetycznapasjonatka.pl